ایران رسما” غول‌های نفتی آمریکا را به مشارکت طلبید

ایران رسما” غول‌های نفتی آمریکا را به مشارکت طلبید

ایران رسما” غول‌های نفتی آمریکا را به مشارکت طلبید

معاون وزیر نفت گفت: ما از همه شرکت های نفتی ازجمله شرکت های آمریکایی که شروط جمهوری اسلامی را برای سرمایه گذاری در ایران دارا هستند استقبال می کنیم. ما همچنین از رقابت میان شرکت های نفتی خارجی استقبال می کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، رکن الدین جوادی معاون وزیر نفت ایران در مصاحبه با رویترز گفت: ایران از سرمایه گذاران خارجی دعوت می کند پس از کاهش تحریم ها علیه این کشور که پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۶ اتفاق بیفتد با جدیت کار در بخش توسعه انرژی ایران را آغاز کنند.

ایران و شش کشور جهان یعنی آمریکا ، روسیه ، چین ، انگلیس ، فرانسه و آلمان به موافقتنامه ای دست یافته اند که براساس آن تحریم ها علیه ایران در ازای اعمال محدودیت هایی بر برنامه هسته ای این کشور کاهش خواهد یافت.
جوادی در مصاحبه تلفنی رویترز با وی از تهران افزود :«‌ ما از همه شرکت های نفتی ازجمله شرکت های آمریکایی که شروط جمهوری اسلامی را برای سرمایه گذاری در ایران دارا هستند استقبال می کنیم. ما همچنین از رقابت میان شرکت های نفتی خارجی استقبال می کنیم.»
هیئت هایی تجاری از سراسر جهان پس از موافقتنامه ۱۴ ژوئیه بین ایران و قدرت های جهان ، به سمت ایران سرازیر شدند.
شرکت های نفتی بزرگ غربی پس از آنکه آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم هایی را در سال ۲۰۱۲ علیه ایران اعمال کردند ، خروج از این کشور عضو اوپک ( سازمان کشورهای صادرکننده نفت ) را آغاز کردند.
جوادی تصریح کرد: ایران هیچ محدودیتی برای شرکت های غربی ازجمله شرکت های آمریکایی برای سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز این کشور قائل نیست. ایران برای کمک به توسعه میادین نفتی و بهبود وضع خطوط لوله و زیرساخت پالایشگاهی خود به دانش و فناوری خارجی نیاز دارد.
وی گفت :« سیاست ما این است که همه شرکت های خارجی بتوانند سرمایه ، فناوری و مهارت های مدیریت پیشرفته خود را برای توسعه صنعت نفت ما به کار گیرند. بازار ایران محدود به چند شرکت نخواهد بود.»
جوادی افزود: ایران هرگز شرکت های آمریکایی را از فعالیت در ایران منع نکرده است. این محدودیت های ناعادلانه دولت آنها بود که این فرصت را از آنها گرفت.
رویترز افزود: شرکت های آمریکایی همچنان قادر نخواهند بود به ایران بازگردند زیرا تحریم های آمریکا در ارتباط با مسئله حقوق بشر و تروریسم علیه ایران براساس موافقتنامه هسته ای به دست آمده لغو نخواهد شد. تحریم ها علیه ایران باعث شده است صادرات نفت این کشور به نصف کاهش یابد و از حدود دو میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۲۰۱۲ به حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه برسد. کاهش درآمد نفتی ایران به سرمایه گذاری این کشور برای توسعه صنعت نفت ایران لطمه وارد کرده است.
جوادی تصریح کرد ایران نوزدهم تا بیست و یکم اکتبر کنفرانس بین المللی صنعت نفت و گاز را در تهران برگزار خواهد کرد.
وی گفت: «یکی از اهداف ما از برگزاری این کنفرانس معرفی ظرفیت های بخش خصوصی ایران و ارتباط دادن آنها با شرکای خارجی است تا بتوانند در آینده در طرح های نفت و انرژی همکاری کنند. در این کنفرانس پروژه های زیادی ارائه خواهد شد.»
ایران قصد دارد ماه نوامبر قراردادهای نفتی جدید خود را در تهران اعلام کند که تاکید دارد اصلاحات قابل توجهی در آنها نه تنها در زمینه قراردادهای بیع متقابل بلکه در دیگر قراردادها صورت گرفته است.
ایران از زمان موافقتنامه ۱۴ نوامبر با قدرت های جهان بارها برنامه هایی را برای تقویت تولید و صادرات نفت خود پس از لغو تحریم ها علیه این کشور اعلام کرده است.
ایران اعلام کرده است جزئیات قراردادهای جدید ماه فوریه در لندن در اختیار سرمایه گذاران خارجی قرار خواهد گرفت.
برخی شرکت های نفتی بزرگ اعلام کرده اند در صورتی به ایران باز خواهند گشت که این کشور در قراردادهای بیع متقابل اصلاحاتی عمده انجام دهد زیرا برخی شرکت های خارجی شکایت دارند که این قراردادها سود زیادی برای آنها ندارد و حتی برخی نیز به ضرر آنهاست.
جوادی تاکید کرد :« اولویت ما توسعه مشترک میادین نفتی با کشورهای همسایه است.»
تحلیلگران می گویند ایران همچنان مکانی دشوار برای سرمایه گذاری شرکت های غربی است.
صادق صیامی کارشناس مسائل اقتصادی گفت علاوه بر نظام سیاسی پیچیده ایران ، قوانینی وجود دارد که تجارت با ایران را بسیار دشوار می سازد و ممکن است باعث کاهش تمایل سرمایه گذاران خارجی به داشتن روابط تجاری با ایران شود.
اما جوادی گفت براساس قانون سرمایه گذاری ایران، از حقوق سرمایه گذاران محافظت خواهد شد.
وی تاکید کرد :« ما قوانین خوبی داریم که با اجرای صحیح آنها ، حقوق سرمایه گذاران خارجی محفوظ خواهد ماند.»