حضور گسترده سرمایه‌گذاران خارجی

حضور گسترده سرمایه‌گذاران خارجی

حضور گسترده سرمایه‌گذاران خارجی

سنا: در ماه‌های اخیر سرمایه‌گذاران خارجی و مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری متعددی با معرفی شرکای داخلی شامل شرکت‌های تامین سرمایه، کارگزاری، سبدگردان و مشاور سرمایه‌گذاری جهت انجام مذاکرات، معرفی خود و دریافت نظرات و راهبردها به سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کرده‌اند.

علی سعیدی، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان مطلب فوق گفت: در بین این سرمایه‌گذاران، مدیران دارایی از کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی با مبالغ تحت مدیریت (AUM) بالا دیده می‌شود و نکته قابل توجه در این بین، حضور آگاهانه و برگرفته از تحلیل آنها از فضای سرمایه‌گذاری و بازده و ریسک بازار سرمایه ایران است. وی تصریح کرد: اشتیاق این گروه‌ها به گونه‌‌ای است که به دنبال دریافت مجوز برای خرید بخشی از سهام شرکای داخلی‌شان (نهادهای مالی داخلی) هستند.

نایب رئیس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه افزود: این سرمایه‌گذاران برخی صنایع را به برخی دیگر بیشتر ترجیح می‌دهند که در این خصوص به متغیرهایی از جمله ساختار جمعیتی کشور، مزیت‌های رقابتی اقتصاد و مواردی از این دست توجه دارند. سعیدی با تاکید بر این نکته که سرمایه‌گذاران صرفا به اطلاعات تاریخی شرکت‌ها توجه ندارند، گفت: سرمایه‌گذاران داوطلب و علاقه‌مند بیش از اتکا به اطلاعات تاریخی به فرصت‌های رشد ناشی از رفع تحریم‌ها توجه می‌کنند.

وی در ادامه افزود: هر چند سازمان بورس بیشتر به جذب سرمایه‌گذاران خارجی به بازار اولیه توجه دارد، اما در عین حال سرمایه‌گذاری در بازار ثانویه از طریق ایجاد صندوق‌های سرمایه‌گذاری از سوی سازمان حمایت می‌شود. معاون نظارت بر نهادهای مالی اظهار کرد: یکی از مدل‌ها که اخیرا تجربه شده، ثبت صندوق سرمایه‌گذاری در کشوری دیگر بر اساس مقررات نظارتی کشور مبدأ و جذب سرمایه و ثبت صندوق سرمایه‌گذاری دیگری در ایران و سپس سرمایه‌گذاری در بورس با وجوه خارجی است. در این مدل صندوق خارجی به‌عنوان صندوق تغذیه‌کننده (Feeder Fund) و صندوق داخلی به‌عنوان صندوق اصلی (Master Fund) عمل می‌کند. این مقام مسوول در پایان اظهار کرد: اخیرا برخی مشاوران سرمایه‌گذاری ایرانی که تا پیش از این در بازارهای بین‌المللی فعالیت می‌کردند، به ایران بازگشتند و بخش عمده‌ای از وقت خود را برای آماده‌سازی مقدمات حضور مشتریان خارجی‌شان صرف می‌کنند.